foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali - św. Jan Paweł II

Szkoła Podstawowa nr 4 im Jana Pawła II

w Łańcucie, ul. Kochanowskiego 6, 37-100 Łańcut

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria

Nasza szkoła w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 119 400 zł.

 

W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:

 1. Drukarka 3D Marketbot Sketch
 2. Laptop do drukarki 3D
 3. Biblioteka modeli 3D online
 4. Filament biodegradowalny PLA Sketch 0,8kg - 25szt.
 5. szafka pod drukarkę 3D
 6. Długopis 3D Polaroid Play
 7. Aparat fotograficzny z akcesoriami
 8. Kamera przenośna cyfrowa Sony FDR-AX53B 4K
 9. Mikrofon Shure Motiv MVL
 10. Mikroporty z akcesoriami – zestaw
 11. Mikroskopy Opticon Biolofe Pro
 12. Wizualizery Lumens
 13. Stacja lutownicza 2w1 hotair i grotowa Yihua 872D 700W
 14. Statyw VELBON Videomate 638/F
 15. ZHIYUN CRANE 2S COMBO
 16. Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
 17. Glareone zestaw oświetlenia
 18. Lego Spike Essential 45345 - zestawy bazowe
 19. VEX EXP Zestaw Wielofunkcyjny Edukacyjny
 20. VEX IQ Zestaw edukacyjny - klocki do samodzielnej konstrukcji
 21. Andurino AKX00014 zestaw kontrukcyjny z fizyki
 22. Zestawy konstrukcyjne z elektroniki
 23. Apteczka + uzupełnienie

 

 

Drukarka 3D wraz z laptopem pozwoli na wydruk m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, pamiątek, nagród i upominków. Wydruki powstaną z gotowych projektów dostępnych w bibliotece modeli 3D, jak i ze stworzonych przez uczniów projektów. Drukowane modele zostaną wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

Długopisy 3D Polaroid Play  to znakomite narzędzie pracy twórczej do ręcznego wytwarzania ozdób, a także trójwymiarowych dzieł sztuki przypominających budowle, postacie z bajek i gier i wiele innych. Długopisy będą wykorzystywane na zajęciach koła plastycznego, technice, plastyce, a także w czasie innych zajęć lekcyjnych i specjalistycznych.

 

Zestaw LEGO Education SPIKE zachęca uczniów głównie klas 1-3 do nauki przedmiotów STEAM. Pozwala ćwiczyć umiejętność rozwiązywania problemów i opowiadania historii podczas zabawy, która uczy dzieci wytrwałości i samodzielnego myślenia. Zestaw umożliwia programowanie za pomocą bloków z ikonami i poleceniami słownymi prostego sprzętu, takiego jak: inteligentny Hub, silniki, matryca świetlna oraz czujnik kolorów, dzięki czemu nauka przedmiotów STEAM jest interaktywna.

VEX IQ to zestaw edukacyjny, robot przeznaczony jest do nauki programowania uczniów w wieku 8-14 lat. VEX IQ umożliwia naukę robotyki w klasie stawiając zarówno na współpracę jak i rywalizację. Zajęcia takie będą zwiększać zaangażowanie oraz inspirować uczniów, którzy dzięki STEM będą mogli rozwijać kreatywność i pomysłowość. Uczniowie będą programować zbudowanego przez siebie robota za pomocą języka programowania Scratch, C++ lub Python.

Uczniowie będą pracować z tym zestawami (LEGO i VEX) w czasie zajęć dodatkowych – koła robotyki, a także w czasie lekcji informatyki.

Zestawy Lego i VEX sprawdzą się także jako pomoce wspierające rozwój dzieci w świetlicy szkolnej, bibliotece oraz podczas zajęć specjalnych.

Mikroskopy Opticon Biolofe Pro to sprzęt, służący do uzyskiwania silnie powiększonych obrazów małych przedmiotów. Mikroskop ten oferuje powiększenie obrazu w szerokim zakresie, możliwe jest także nagrywanie filmów i wykonywanie zdjęć. Sprzęt ten zostanie wykorzystany na zajęciach biologii, przyrody, chemii oraz fizyki.

W ramach Laboratoriów Przyszłości zakupiliśmy wizualizery Lumens, dzięki którym możemy pokazać dowolny przedmiot lub dokument w powiększeniu, wyświetlając na ekranie. Lekcje biologii, przyrody, fizyki, chemii nabrały interaktywnego wymiaru.

Dzięki mikrokontrolerowi Arduino uczniowie będą mieli możliwość nauki programowania oraz poszerzą swoją  wiedzę z zakresu elektroniki i nowoczesnej technologii.

Stacja lutownicza 2w1 hotair i grotowa Yihua 872D 700W umożliwi naukę lutowania podczas zajęć technicznych.

Aparat fotograficzny, profesjonalna kamera oraz akcesoria w postaci; statywu, lamp, mikrofonu, mikroportu i gimablu umożliwi naukę fotografowania i filmowania oraz pozwoli stworzyć niezapomniane materiały z życia szkoły i uczniów.

W celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy otrzymaliśmy dwie apteczki modułowe. Apteczki wykorzystujemy na zajęciach z techniki, edukacji dla bezpieczeństwa, zajęć z pierwszej pomocy i profilaktyki prowadzonej przez pielęgniarkę szkolną. Apteczki przydają się również na szkolnych wycieczkach.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania zarówno w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych np.: chemii, fizyki, matematyki, geografii, przyrody, plastyki, techniki, muzyki, biologii, informatyki, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych oraz kół zainteresowań.

 

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 4 w Łańcucie Rights Reserved.