foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali - św. Jan Paweł II

Szkoła Podstawowa nr 4 im Jana Pawła II

w Łańcucie, ul. Kochanowskiego 6, 37-100 Łańcut

Dziecięcy telefon zaufania

Laboratoria Przyszłości

Podejmij eko-wyzwanie!

Podejmij eko wyzwanie!   mobilnos´c´ szansa˛ na rozwój zrównowaz˙onych postaw uczniów i ich kompetencji j ˛ezykowych. (1)

Poznaj Polskę - projekt MEN

PNWM

PNWM

Licznik odwiedzin

Liczba odwiedzin 248199

Oficjalne zakończenie roku szkolnego 2023/2024 już za nami!

Wczoraj Dyrektor Agnieszka Słysz wraz z wychowawcami składali gratulacje rodzicom oraz uczniom. W imieniu Burmistrza Miasta Łańcuta Damiana Szubarta głos zabrał jego zastępca Marcin Kowalczyk, który dziękował nauczycielom i dzieciom za całoroczną pracę i życzył udanego wakacyjnego wypoczynku. W części artystycznej czwartoklasiści, z przymrużeniem oka, zabrali nas w wakacyjną podróż po Europie i nie tylko, którą umiliły szkolne zespoły wokalny i instrumentalny.

Szczęśliwi ruszamy po nowe doświadczenia, aby ponownie spotkać się we wrześniu...

Czytaj więcej...

„Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”

Pożegnanie klasy ósmej.

Powodzenia Kochani

Czytaj więcej...

Addio Italia, ciao Polonia!

Wracamy do Was z ostatnią relacją z Włoch, gdzie w piątek zakończył się nasz projekt, który mógł się odbyć dzięki finansowaniu z Programu Erasmus+. Na koniec naszej włoskiej przygody wybraliśmy się wraz z uczniami szkoły Instituto Volta do fabryki Inocram S. R. L. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak wygląda proces produkcji deski kompozytowej. Okazało się, że recykling drewna i plastiku wcale nie jest skomplikowany. O tym, w jaki sposób wytwarzane są materiały kompozytowe opowiadał nam w języku angielskim Jonathan, syn właściciela fabryki. To było niezwykle ciekawe spotkanie. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci, otrzymaliśmy oryginalne breloczki, dzięki którym zapamiętamy tę wizytę na dłużej.

Wybraliśmy się również w góry do Ciclamini na pieszą wędrówkę do bunkrów z okresu zimnej wojny. Dzięki tej wycieczce poszerzyliśmy swoją wiedzę historyczną.

W szkole Instituto Volta spotkaliśmy się na pożegnanie z uczniami i nauczycielami i odbyliśmy ostatnią lekcję języka włoskiego. Podziękowaliśmy serdecznie za naukę i przekazaliśmy polskie słodkie specjały na pożegnanie. Zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy zespołowej - prezentacje o tematyce ekologicznej. Pożegnaliśmy ciepło społeczność szkoły Volta i wróciliśmy do Polski wdrażać w życie zdobytą wiedzę i doświadczenie.

Czytaj więcej...

Saluti dall'italia!

Ostatnie dni naszej włoskiej mobilności upływają równie intensywnie, jak poprzednie. Każdy dzień niesamowicie rozwija nasze kompetencje i zaspokaja ciekawość świata.

Byliśmy z wizytą w magicznym miejscu: Cluster Legno Arredo Casa FVG w Manzano. Poznaliśmy tajniki produkcji przedmiotów otaczających nas na co dzień, które pochodzą z recyklingu. Dowiedzieliśmy się też, że wykorzystując stare drewno i plastik można wyprodukować krzesła, podłogi, elementy mebli i wiele innych rzeczy. Dowiedzieliśmy się, że jest to element Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.

Innym razem skorzystaliśmy z gościnności profesorów ze szkoły przyjmującej Instituto Volta, którzy oprowadzili nas po Udine i zaciekawili barwną historią miasta, które zdążyliśmy bardzo polubić. W tym dniu nie mogło też zabraknąć kolejnej lekcji włoskiego.

Całą wiedzę, jaką udało nam się pozyskać podczas projektu mobilności Erasmus+ wykorzystaliśmy w ostatnich dniach do zaprojektowania prezentacji o tematyce ekologicznej, którą przedstawimy Wam po powrocie.

Mamy nadzieję, że uznacie ją za ciekawą i będziemy mogli dzięki niej poprawiać swoje ekologiczne nawyki.

Czytaj więcej...

7.06.2024 roku odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Programistycznego Baltie 2024 - indywidualnego tematycznego konkursu przeznaczonego dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, szkół średnich i uczelni. Na liście obejmującej Polskę, Słowację i Czechy znalazło się 405 zawodników zakwalifikowanych po etapie wojewódzkim. Jedną z placówek organizujących etap finałowy był Uniwersytet Rzeszowski. W grupie liczącej 90 uczestników naszą szkołę reprezentował Franciszek Rosół (klasa 3c), który gościnne uczestniczył w finale z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3. Zadania jak to w finale - okazały się bardzo wymagające. 10.06.2023 r. poznaliśmy wyniki. Miło nam poinformować, że Franciszek uzyskał wysokie 16 miejsce w kategorii A (51 uczestników).

Serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej...

Un saluto dalla meravigliosa Italia!

Tak wiele się tutaj dzieje, że trudno to streścić w kilku zdaniach. Trzeba przyznać, że każdy dzień przynosi nam dużą dawkę wiedzy na temat ekologii i dobrych praktyk, a przy tym odwiedzamy wiele ciekawych miejsc, które zachwycają!

W szkole przyjmującej Instituto Volta bardzo dobrze współpracuje nam się z włoskimi rówieśnikami. Zdobywamy tam wiedzę na temat recyklingu w regionie i uczymy się najpopularniejszych włoskich zwrotów - L'italiano è una lingua bellissima!

Odwiedziliśmy niezwykłe miejsce, muzeum Cjase Cocel di Fagagna, w którym mieliśmy okazję poznać życie lokalnej społeczności sprzed lat. Zaprzyjaźniliśmy się ze zwierzętami gospodarskimi, skosztowaliśmy przysmaku jedwabników (owoców morwy) i podziwialiśmy bogaty w różnorodne warzywa i zioła ekologiczny ogródek. Dowiedzieliśmy się również, jak możemy wykorzystać przeróżne odpady do wykonania oryginalnych zabawek.

Duże wrażenie zrobił na nas również lokalny targ, gdzie dostępna była nieprzetworzona żywność, np. świeżo odłowione ryby, mięczaki (ślimaki, głowonogi i małże) oraz całe mnóstwo sezonowych owoców i warzyw.

Byliśmy także w cudownej Wenecji, podziwialiśmy jej piękną architekturę, ale poznawaliśmy to miasto również od strony ekologii dowiadując się m.in., że w Wenecji jest publiczny dostęp do wody pitnej, co redukuje ilość plastikowych odpadów. Mimo gęstej zabudowy i braku zielonych przestrzeni (trawników, skwerów roślinnych, parków), rośliny znajdują tu sobie miejsce do życia w bardziej wilgotnych miejscach, przebijając się przez mury miejskiej zabudowy. Mieszkańcy uprawiają też rośliny na balkonach, parapetach. Woda w kanałach jest przejrzysta, dzięki oczyszczaniu biologicznemu przez glony i bakterie. Mamy dużo więcej takich ciekawostek na temat tego, w jaki sposób Wenecja stara się rozwijać w zrównoważony sposób – opowiemy po powrocie.

Czytaj więcej...

Ciao, cara scuola!

Meldujemy się z Włoch, gdzie rozpoczęliśmy realizację projektu finansowanego z funduszy FERS o numerze 2022-2-PL01-KA122-SCH-000100624. Włochy przyjęły nas bardzo przyjaźnie, a w pierwszych dniach pobytu mieliśmy okazję wziąć udział w wykładzie rodowitego Włocha, który z pasją opowiadał nam o kulturze i historii swojego kraju.

Bliżej poznaliśmy również miasto Udine, w którym zamieszkaliśmy, jego niezwykłą architekturę i okoliczną przyrodę. Spróbowaliśmy również tradycyjnej włoskiej pizzy oraz lodów. Tym samym w pełni zaaklimatyzowaliśmy się w tym pięknym miejscu ciesząc się jego południowym klimatem.

Zaczęliśmy również realizację programu projektu międzynarodowej mobilności, który zatytułowany jest „Podejmij eko-wyzwanie! Mobilność szansą na rozwój zrównoważonych postaw uczniów i ich kompetencji językowych”. Przed nami zadania, które wykonamy wspólnie z uczniami włoskiej szkoły Instituto Volta. Wykłady, warsztaty i wizyty w miejscach, w których dowiemy się więcej na temat segregacji śmieci, oszczędzania wody i innych zasad sprzyjających zapobieganiu degradacji środowiska naturalnego.

Wkrótce opowiemy więcej. Parla presto!

Czytaj więcej...

Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 4 w Łańcucie Rights Reserved.