Na wystawie oprócz elementów odzieży znalazły się eksponaty etnograficzne ilustrujące temat pozyskiwania surowca, techniki zdobienia elementów stroju, a także przedmioty związane z dbałością o wygląd. Wszystkie elementy strojów, eksponaty etnograficzne oraz zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie. Ekspozycja została przygotowana w 35 rocznicę śmierci patrona Muzeum – Franciszka Kotuli.
   Druga wystawa "Bijcie w kotły, w trąby grajcie…” jest częścią realizowanego projektu „Muzyczne Podkarpacie. Badania terenowe” i stanowi ukoronowanie tegorocznych działań w zakresie dokumentacji działalności amatorskich zespołów muzycznych na terenie Podkarpacia. Historia działalności orkiestr jest doskonałym dowodem trwania tradycji narodowych przejawiających się nie tylko w muzyce ludowej, która w przypadku orkiestr dętych staje się zarówno źródłem inspiracji, jak i kultywowana  w postaci bezpośrednich aranżacji na orkiestrę z zachowaniem oryginalnego brzmienia. Z tej przyczyny  orkiestry dęte wypierają z przestrzeni społecznej tradycyjne zespoły muzyczne, z powodzeniem zajmując ich miejsce, czego przykładem jest udział orkiestr dętych niemalże w całej przestrzeni związanej zarówno z obrzędowością jak i obchodami świąt patriotycznych oraz lokalnych imprez społecznych i rodzinnych.  Właśnie ten aspekt dot. problematyki działalności orkiestr dętych jest przedmiotem nin. wystawy.