W części muzealnej zgromadzone są zbiory, na które składają się eksponaty archeologiczne, etnograficzne, historyczne i przyrodnicze, a także prezentujące dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego.
     Na koniec wszyscy udali się na ścieżkę dydaktyczną "Spławy"  prezentującą cenne zespoły leśne: subborealną brzezinę bagienną oraz ols kępowo-dolinkowy, a także torfowisko przejściowe i różne typy łąk. Jej szczególną atrakcją są rośliny mięsożerne i kwitnące storczyki. Ścieżka kończy się pomostem nad jeziorem Łukie. Tu można zapoznać się ze strefowością roślinności w jeziorze eutroficznym. Po całym dniu nowych wrażeń wszyscy z uśmiechami wrócili do domu.