Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali - św. Jan Paweł II

Od 2012 roku poloniści organizują Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej "Kiedy myślę, Ojczyzna". Konkurs początkowo miał zasięg powiatowy, jednak w związku z dużym zainteresowaniem i popularnością podniesiono jego rangę do wojewódzkiego. Mottem  corocznego listopadowego spotkania są słowa patrona naszej szkoły, świętego Jana Pawła II, który przez wielu był nazywany nauczycielem patriotyzmu.

„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym, aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas: z niej się wyłaniam… gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb” – w tych głębokich poetyckich słowach kard. Karol Wojtyła wyraził swoje ogromne umiłowanie ojczystego kraju.

Co roku uczestnicy konkursu przypominają utwory sławnych poetów oraz mniej znanych twórców, mówią o przywiązaniu do wszystkiego, co ojczyste - historii, tradycji, języka czy nawet rodzimego krajobrazu, ukazują piękno i wagę tematu, jakim jest patriotyzm.

Konkurs w roku szkolnym 2019/2020

Trudna tematyka i tym razem nie odstraszyła uczestników, w zmaganiach wzięło udział 47 uczniów z 14 szkół województwa podkarpackiego. Jury po burzliwych naradach wyłoniło laureatów i przyznało wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych.

Laureaci konkursu:

Klasy IV-VI

I miejsce: Tomasz Jer, Emilia Wywrot

II miejsce: Antoni Kosztyła, Tymoteusz Frączek

III miejsce: Eliza Rusinek, Korneliusz Kuźmicz

Wyróżnienia : Magdalena Turek, Maja Korzystko, Zofia Posiak, Małgorzata Nycz

Klasy VII-VIII

I miejsce: Milena Stańczuk

II miejsce: Artur Trybucki, Oliwia Kołota, Jakub Olech

III miejsce: Bartosz Blajer, Gabriela Kiełb

Wyróżnienia: Filip Gawron, Gabriela Mróz, Julia Dziurzyńska, Oliwia Janowska, Barbara Czyrek

W przerwie przesłuchań odbył sie koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez szkolny zespół wokalny.  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki,
a laureaci nagrody rzeczowe ufundowane przez SKOK CHMIELEWSKIEGO.

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 4 w Łańcucie Rights Reserved.