góra nie dopuści nas do głosu

Dominikanin ojciec Jan Góra miał szczęście wiele razy spotykać sie z Papieżem.

Musiałem mówić bardzo dużo podczas tych spotkań, bo kiedyś Ojciec Święty powiedział do ojca Edwarda Kaczyńskiego, dominikanina przebywającego w Rzymie: „Niech ojciec przyjdzie do mnie dzisiaj, to porozmawiamy, bo jutro przyjdzie Jaś Góra i nie dopuści nas do głosu”.

(Z archiwum Krzysztofa Tadeja)

Za co papieża nie lubili komuniści

Ksiądz Zygmunt Zimowski, obecnie biskup radomski, a przez lata pracownik watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, miał możliwość rozmawiać z Janem Pawłem II na różne tematy. Kiedyś rozmawiali o teologii wyzwolenia.

W pewnym momencie powiedział, że komuniści nie lubią go z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest negatywny stosunek do teologii wyzwolenia, a drugi … tu Papież zrobił ruch ręką w kierunku sutanny, rozpiął trzy guziki, odkrył kawałek sutanny i powiedział: „Komuniści nie lubią  mnie za to, że znam ich od podszewki”.

(Z archiwum Krzysztofa Tadeja)

Panie Janie, niech pan wstanie

Niektórzy Polacy uczestniczący w audiencjach prywatnych z Ojcem Świętym przez szacunek dla niego cały czas klęczeli. Papież uznawał to za przesadę i taką formę uwielbienia swojej osoby traktował z właściwym sobie poczuciem humoru.

Widząc na audiencji klęczącego inż. Adama Klejca z Siedlec, kustosza tamtejszego Muzeum im. Jana Pawła II, podszedł do niego i zaśpiewał na znaną melodię: „Panie Janie, niech pan wstanie!”.

(„2000 lat chrześcijaństwa”, nr 19).

Dobrze, że de gaulle tego nie zaakceptował

Francuski kardynał Paul Poupard prowadził rozmowy z Janem Pawłem II na tematy także polityczne. Podczas jednej z nich Papież zaczął krytykować układy z Jałty pomiędzy  trzema mocarstwami: Związkiem Radzieckim, USA i Wielka Brytanią, z bolesną świadomością, że polska została złożona w ofierze na ołtarzu.

Jego potępienie było bardzo żywe, do tego stopnia, że zdobyłem się na powiedzenie mu: „Wasza Światobliwość, ale Francja nie brała w tym udziału”. „Wiem, przyjacielu – odpowiedział. – Wiem, na waszą chwałę, że generał de Gaulle nigdy tego nie zaakceptował”.

(Kard. Paul Poupard „W sercu Watykanu – od Jana XXIII do Jana Pawła II, Księgarnia św. Jacka, Katowice 2005).

Nie psujcie lasu

Ksiądz Józef Sanak zaświadcza o tym, jak Jan Paweł II traktował przejawy papolatrii, czyli bezgranicznego uwielbienia papieża.

Przez lata z grupką księży –  już tylko ja spośród nich żyję – jeździliśmy nad jeziora do Rajgrodu koło Ełku. Ksiądz Wojtyła też tam jeździł z rodzinami akademickimi. Mieszkali niedaleko naszego obozu. Nieraz przychodził do nas i żartował: „Dajcie co zjeść, bo nasze kucharki na wariackich papierach”. Kiedyś będąc w Rzymie, powiedziałem Ojcu Świętemu, że zamierzamy nad jeziorem, gdzie wspólnie odprawialiśmy mszę świętą, umieścić tablicę pamiątkową, a on na to: „Nie psujcie lasu”.

(Gość Niedzielny” nr 20 z 2000 roku).